Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní potrava

 

Potkani by se s velkou chutí pustili téměř do všeho, co by se jim naskytlo.Právě proto je důležitá vyvážená a pestrá strava.Potkani nejsou praví všežravci, a proto se živí především krmným zrním, protože obsahuje především sacharidy.

 

Potrava potkanů by se měla skládat především ze sacharidů a měla by obsahovat co nejmenší procento tuků a bílkovin, než jak je tomu v lidské stravě. Zbytky našeho jídla nejsou pro potkany příliš vhodné, protože bývají často dost slané a kořeněné. Ne vše co mají potkani rádi, je pro ně dobré.

 

 

Směs krmiva pro potkany by měla obsahovat okolo 70% zrní a dále pak například ovesné vločky, které potkani prostě milují ( asi 20%) a zbytek by mělo tvořit sušené ovoce, různé druhy ořechů, které zlepšují chuť. Můžete přidat také pivovarské droždí. Droždí obsahuje vitamíny především skupiny B a spoustu bílkovin.

 

 

Občas můžeme zkusit vařené těstoviny a rýži. U mých potkanů jsou těstoviny hodně oblíbené, vždy by mi málem utrhli ruce.=o)

 

Sýr, mléko, jogurty a maso dávejte potkanům s mírou.

 

Samozřejmě podáváme často zeleninu,(např. mrkev, květák, kousky brambor, brokolice, rajčata,okurka, kukuřice,cuketa a jiné) a ovoce ( např. banány, jablka, jahody, broskve,meloun) Z ovoce potkanům nedávejte : avokádo, granátové jablko, citrusové plody,liči,mango,papáju a hrušky.Pro potkany jsou špatně stravitelné anebo můžou způsobit nadýmání.

 

Pozor ať potkani nepožijí pokojové rosliny: agáve, brambořík,azalka, pryšec, břečťan, kapradí, hyacint, narciska, voskovka a vánoční hvězda! Jsou pro potkany jedovaté nebo špatně stravitelné.

Nikdy nepodávejte potkanům jehličnany.

 

Káva, čokoláda a alkohol, sladkosti, potkanům nepodávejte!!

 

Krmné množství se odvíjí od stáří, velikosti a individuálních dispozicích zvířete.

Nedávejte do misek zbytečně moc potravy, když víte, že by ji potkan nestačil všechnu sníst,druhý den by mělo v misce zůstat minimum.

 

VŽDY MUSÍ MÍT POTKAN PŘÍSTUP K PITNÉ VODĚ!!

 

Jeden potkan denně potřebuje alespoň 17-35 ml vody. Voda musí být denně měněna, během parných letních dnů alespoň dvakrát.

 

Můžeme potkanům podávat i ovocné čaje a vitamínové kapky, ale vše s mírou.

 

 

 

         Čerpala jsem z vlastních zkušeností a z knihy Potkan od Gisely Bullové.